Jsme menší stáj rodinného typu, která respektuje přirozené potřeby koní. Zapadnou mezi nás tací majitelé koní, kteří berou svého koně jako partnera. Nejsme sportovní stáj a nemáme žádné extra zázemí, spíš trochu polní podmínky :-), ale o koně se staráme poctivě. I kdybyste se za svým koněm nedostali třeba dva měsíce v kuse (např. z důvodu nemoci, dovolené, úrazu...), můžete být v klidu; o základní věci se postaráme a Váš kůň strádat nebude.


Jak to u nás vypadá:

Koně máme rozdělené do dvou stád: pony stádo čítá aktuálně 6 poníků, ti mají své ohrady v těsné blízkosti stáje. Velkých koní je kolem 8mi a ti mají dvě stanoviště: zimní ohradu a letní pastviny.

 

Letní pastviny se rozprostírají na klidném místě v sousedství lesa. Celkovou rozlohu mají kolem 9 ha a jsou rozdělené na několik ohrad. Přechod ze sena na jarní trávu (cca duben) probíhá pozvolně, koně jsou vždy z počátku dokrmováni senem a pastva bohatá na cukry je omezována (např. posunováním ohradníku) = prevence schvácení a obezity. Co koně nestačí spást, necháváme sekat na seno. Nežádoucí rostliny průběžně vytrháváme a elektrickou ohradu udžujeme funkční.. Omezujeme přístup koní k javorům klenům v době, kdy plodí. Koně kontrolujeme minimálně 1x denně, 1x denně také dostávají individuálně příkrmy dle přání majiele, V „muší“ sezoně v případě zájmu dáváme masky proti hmyzu a mažeme podrážděná místa mastí. Koně se mohou před sluníčkem ukrýt mezi stromy, díky členitému terénu najdou i závětří, při velmi nepříznivém deštivém počasí nasazujeme deky.

Pro jezdce máme na okraji pastvin skromně zařízenou maringotku pro uskladnění jezdecké výbavy a krmiva, vedle ohrad je k dispozici ohraničená relativně rovná travnatá jízdárna cca 30x40 m. Parkovat je možné na okraji pastvin, můžete ale také přijet tramvají, která staví ani ne 5 minut chůze od ohrad a stáje.

 

Do zimního stanoviště v sousedství stáje koně přesouváme obvykle v listopadu až prosinci (dle počasí), koně zde mají k dispozici prostor cca 2500 m2, dřevěný přístřešek 4*8 m, vyhřívanou napáječku, seno. Dbáme na vhodné rozmístění příkrmišť a jejich dostečný počet, aby se mohli v klidu nažrat všichni koně ve stádě. Seno je v kovových skružích se sítí koním k dispozici 24 h denně (prevence přežírání nebo žaludečních vředů a nervozity z hladu), bez plísní (případná nahnilá místa z balíků odebíráme) a síťku za balíků hned po nakulení odstraňujeme, aby nedošlo k jejímu požití koňmi a způsobení koliky. Celou ohradu denně (nejpozději každý druhý den) kydáme - koně nestojí v hnoji a je zachována hygiena krmení. Zimní ohrada má nevýhodu menší rozlohy, zato ale několik výhod: 1) celá plocha má pod slabou vrstvou hlíny pevné podloží, netvoří se proto hluboké bláto, 2) je v ďolíku – koně ocení v chladných dnech závětří (oproti letní pastvině, kde dost fouká, což je naopak v létě příjemné) a 3) ohrada je přímo pod okny bytu majitelky ranče, koně jsou tak dobře hlídáni. Přímo vedle ohrady je rovná jízdárna 20*40 m pokrytá lomovým prachem, do budoucna je v plánu navezení písku. Věci majitelů koní vč. krmiva jsou v uzamčené sedlovně za stájí. Sedlovna je zděná, skromně zařízená, nevytápěná. Stejně jako v letním režimu probíhá podávání příkrmů koním individuálně 1x denně a v případě velmi nepříznivého počasí koně automaticky zadekujeme.

 

Pony ohrady jsou v těsné blízkosti stáje a jsou využívány k celoročnímu ustájení především provozních poníků.

 

Stáj dodržuje doporučené postupy v boji proti vnitřním parazitům: míru začervení hlídáme občasnými koprologickými rozbory, odčervujeme 2x ročně nebo častěji dle potřeby celé stádo, noví koně dostávají odčervení při příchodu, střídáme pastviny a místa, kam dáváme seno, udržujeme čistá.

 

Koně mají neustálý přístup k solnému lizu a vodě.

 

V areálu ranče je malá stáj se 3 boxy, kam je možné koně zavřít v případě nemoci, úrazu nebo jiné potřeby.

 

Stáj navštěvuje kopytářka, chiropraktik, zubař, veterinář, trenér.

 

S koňmi mají dovoleno manipulovat pouze za tím účelem pověřené osoby.

 

Terén pro vyjížďky je spíše kopcovitý a je tu hodně lesních cest. Z jedné strany stáje je to kousek na Prosečský hřeben, z druhé strany pak na Mojžíšův pramen a rozhlednu Císařský kámen. V sousedství stáje teče řeka Nisa, kde se můžete v horkých dnech se svým koněm svlažit. O něco dál jsou rybníky Peklo nebo lesní jezírko „Malý Tajch“ a vodní nádrž „Tajch“.

 

V ceně ustájení je základní péče o koně (objemové krmivo, voda, solný liz, denní zběžná kontrola, v případně velké nepřízně počasí zadekování, potřebné občasné namazání štípanců a odřenin a nandání masky proti hmyzu, v zimě kydání, podání kyblíku s příkrmem 1x denně), užívání jízdárny a společných prostor.

V ceně není zahrnuta hodnota příkrmů (jádro, krmné doplňky apod. si každý platí sám, v ceně je pak jeho podávání dle instrukcí majitele koně), cena odčervení, podkovářské služby ani služby jiných externích odborníků (fyzio, chiro, zubař, trenéři...). Cena ustájení také nezahrunuje individuální práci navíc např. při nemoci koně, asistenci u kování/veterináře a pod.; tyto služby jsou na domluvě.

Je možnost si u nás přivydělat formou brigád: v zimě péče o koně, v létě pomoc s obsluhou zákazníků.

 

Pro koho naše stáj není: Nevyhovíme jezdcům se sportovními ambicemi, kteří potřebují zázemí k tréninkům. Nebudeme ani vyhovovat někomu, kdo si rád připlatí za pěkný areál se záchodem a vytápěnou klubovnou. Také zřejmě neoslovíme zájemce, kteří hledají co nejlevnější ustájení, kde bude kůň „odložen bez ladu a skladu“. Pokud máte koně, který těžko drží váhu, nikdy nebyl 24/7 venku, nebo má pohybové problémy, je to na konzultaci a zvážení. Neustajujeme hřebce a z bezpečnostních důvodů neustájíme koně agresivní nebo jinak nebezpečné. Boxové ustájení nenabízíme.

 

Pokud Vás nabídka oslovila, volejte 739 402 918, zodpovíme případné dotazy a rádi Vás rančem provedeme ;-)


 

Poslední aktualizace: 30. května 2022


Fotogalerie: ustájení

—————


Kontakt

Monika Dýcková, DiS.

Prosečská 125
468 04 Jablonec nad Nisou 7 - Proseč nad Nisou


č. účtu: 670100-2201049117/6210

mob.: 739 402 918