Jsme menší stáj rodinného typu a v našem kolektivu uvítáme především lidi, kteří respektují přirozené potřeby koní a berou svého koně jako partnera, ideálně kteří pracují dle principů natural horsemanshipu (nebo partnershipu apod.) či jezdí dle klasické drezury (nebo se o to snaží, jako my :-) ). Nejsme sportovní stáj a nemáme žádné extra zázemí, spíš trochu polní podmínky :-), ale o koně se staráme poctivě. I kdybyste se za svým koněm nedostali třeba dva měsíce v kuse (např. z důvodu nemoci, dovolené, úrazu...), můžete být v klidu – o základní věci se postaráme a Váš kůň strádat nebude ;-)


Jak to u nás vypadá:

Koně máme rozdělené do dvou stád: pony stádo čítá aktuálně 5 poníků, ti mají své ohrady v těsné blízkosti stáje. Velkých koní je momentálně 6 a ti mají dvě stanoviště: zimní ohradu a letní pastviny.

 

Letní pastviny se rozprostírají na klidném místě v sousedství lesa. Celkovou rozlohu mají kolem 9 ha a jsou rozdělené na několik ohrad. Přechod ze sena na jarní trávu (cca duben) probíhá pozvolně, koně jsou vždy z počátku dokrmováni senem. Při vrcholu pastevní sezony posouváme ohradník, pastva je tak částečně dávkovaná, čímž se staráme o hospodárné využití pozemků a hlavně o to, aby někteří lehce krmitelní jedinci na konci léta nevypadali jako koule. Co koně nestačí spást, necháváme sekat na seno. Občas se nám tu vyskytne třezalka, tu vytrháváme, aby nezpůsobovala komplikace koním s fotodermatitidou. Omezujeme přístup koní k javorům klenům v době, kdy plodí. Koně kontrolujeme minimálně 1x denně, 1x denně také dostávají individuálně příkrmy, v „muší“ sezoně dáváme masky proti hmyzu a mažeme podrážděná místa mastí. Koně se mohou před sluníčkem ukrýt mezi stromy, díky členitému terénu najdou i závětří, při velmi nepříznivém deštivém počasí nasazujeme deky.

Pro jezdce máme na okraji pastvin skromně zařízenou maringotku pro odložení jezdecké výbavy a krmiva, vedle ohrad je k dispozici ohraničená relativně rovná travnatá jízdárna cca 20x40 m. Parkovat je možné na okraji pastvin, můžete ale také přijet tramvají, která staví ani ne 5 minut chůze od ohrad a stáje.

 

Do zimního stanoviště v sousedství stáje koně přesouváme obvykle v listopadu (dle počasí), koně zde mají k dispozici prostor cca 2500 m2, dřevěný přístřešek 4*8 m, vanu s vodou čerpanou ze studny, solný liz, seno. Celou ohradu denně (nejpozději každý druhý den) kydáme. Zimní ohrada má nevýhodu menší rozlohy, zato ale několik výhod: 1) celá plocha má pod slabou vrstvou hlíny pevné podloží, netvoří se proto hluboké bláto, 2) je v ďolíku – koně ocení v chladných dnech závětří (oproti letní pastvině, kde dost fouká, což je naopak v létě příjemné) a 3) ohrada je přímo pod okny bytu majitelky ranče, koně jsou tak dobře hlídáni. Přímo vedle ohrady je rovná jízdárna 20*40 m pokrytá lomovým prachem, do budoucna je v plánu navezení písku. Věci majitelů koní vč. krmiva jsou v uzamčené sedlovně za stájí. Sedlovna je zděná, skromně zařízená, nevytápěná. Stejně jako v letním režimu probíhá podávání příkrmů koním individuálně 1x denně a v případě velmi nepříznivého počasí koně automaticky zadekujeme.

 

Pony ohrady jsou v těsné blízkosti stáje, máme dvě malé rovné ohrady a jednu větší kopcovitou s prameny, která je rozdělená na několik dílů. Ve všech jsou stromy. Stavba přístřešku a zpevnění povrchu pro zimní období čekají na našetření financí, zatím blátivá období řešíme, jak se dá (přesun do menší nezablácené ohrady a stáje, dekování, využívání možností terénu), skromnějším podmínkám odpovídá cena.

 

Stáj dodržuje doporučené postupy v boji proti vnitřním parazitům: míru začervení hlídáme koprologickými rozbory a odčervujeme dle výsledků zpravidla 2x ročně, pečlivě volíme použitý přípravek, odčervujeme všechny koně ve stádě naráz, noví koně dostávají odčervení při příchodu, střídáme pastviny, místa, kam dáváme seno, udržujeme čistá.

 

Samozřejmostí je přístup koní k vodě, na letní pastvině je to tekoucí voda z pramene, v zimním stanovišti napouštíme vodu 2x denně ze studny do vany, poníkům protéká ohradou potůček.

 

Samozřejmostí je také přístup koní k solnému lizu.

 

V zimě podáváme seno cca 3x denně. Respektujeme potřeby koňského trávení a dbáme na to, aby nebyli koně bez sena příliš dlouhou dobu. Seno rozdáváme vždy alespoň na tolik míst, kolik je ve stádě koní, aby se k němu v klidu dostali všichni. Rozmístění sena na různá stanoviště (kupičky, síťky, krmelce) také koně podporuje v pohybu, což zlepšuje trávení. Žádnou kostřičku, která se k senu nedostane, ani žádného oplácance, který si všechno seno usurpuje pro sebe, u nás nehledejte :-) Taky tu nenajdete koně „norující“ v balíku, ani Vašeho koně nepostihne kolika kvůli tomu, že sežral síťku od sena, a ani nenajdete v krmelci seno plesnivé, protože balíky důkladně rovnáme pod plachty a to, co přesto chytí plíseň, vyhazujeme. Náš způsob dávkování sena je sice pracný a časově náročný, ale zdraví a spokojenost koní jsou pro nás důležité. Zhruba 1/3 sena pochází z luk z našeho okolí, které máme za tím účelem pronajaté. Zbylé 2/3 nakupujeme od externích dodavatelů, přičemž nevybíráme jen podle ceny, ale snažíme se zajistit pro koně důležitou kvalitu.

 

V areálu ranče je malá stáj se 3 boxy, kam je možné koně zavřít v případě nemoci, úrazu nebo jiné potřeby.

 

Stáj navštěvuje kopytářka, kovář, chiropraktik, zubař, veterinář, trenér.

 

S koňmi mají dovoleno manipulovat pouze za tím účelem pověřené osoby.

 

Terén pro vyjížďky je spíše kopcovitý a je tu hodně lesních cest. Z jedné strany stáje je to kousek na Prosečský hřeben, z druhé strany pak na Mojžíšův pramen a rozhlednu Císařský kámen. V sousedství stáje teče řeka Nisa, kde se můžete v horkých dnech se svým koněm svlažit. O něco dál jsou rybníky Peklo nebo lesní jezírko „Malý Tajch“ a vodní nádrž „Tajch“.

 

Cena ustájení velkého koně je 4.000,- Kč/měsíc, chladnokrevník + 200,- Kč, poníci v pony stádě 3.000,- Kč. U hříbat a poníků v režimu velkých koní je možné se domluvit na slevě.

V ceně je péče o koně (objemové krmivo, voda, solný liz, denní zběžná kontrola, v případně nepřízně počasí dekování, potřebné mazání štípanců a odřenin, nandavání masky proti hmyzu, v zimě kydání), užívání jízdárny a společných prostor.

V ceně není zahrnuta hodnota příkrmů (jádro, krmné doplňky apod. si každý platí sám, v ceně je pak jeho podávání dle instrukcí majitele koně), cena odčervení, podkovářské služby ani služby jiných externích odborníků (fyzio, chiro, zubař, trenéři...).

Je možnost si u nás přivydělat formou brigád: v zimě péče o koně, v létě pomoc s obsluhou zákazníků.

 

Pro koho naše stáj není: Nevyhovíme jezdcům se sportovními ambicemi, kteří potřebují zázemí k tréninkům. Nebudeme ani vyhovovat někomu, kdo si rád připlatí za pěkný areál se záchodem a vytápěnou klubovnou. Také zřejmě neoslovíme zájemce, kteří hledají co nejlevnější ustájení, kde bude kůň „odložen bez ladu a skladu“. Pokud máte koně, který těžko drží váhu, nikdy nebyl 24/7 venku, nebo má pohybové problémy, je to na konzultaci a zvážení. Neustajujeme hřebce a z bezpečnostních důvodů neustájíme koně agresivní nebo jinak nebezpečné. Boxové ustájení nenabízíme.

 

Pokud Vás nabídka oslovila, volejte 739 402 918, zodpovíme případné dotazy a rádi Vás rančem provedeme ;-)


 

Poslední aktualizace: 3. dubna 2020


Fotogalerie: ustájení

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————

—————


Kontakt

Monika Dýcková, DiS.

Prosečská 125
468 04 Jablonec nad Nisou 7 - Proseč nad Nisou


mob.: 739 402 918